Podgorica (Medabiro) U kompaniji „ 13. Jul- Plantaže“, u toku je berba vinskog grožđa i nadamo se jednoj uspješnoj godini, rekao je direktor vinogradarsko voćarske proizvodnje – Željko Brnović.
Kako je kazao, kompanija 13. jul Plantaže pod vinskim sortama posjeduje površinu od 2 090 hektara.
„Berbu vinskog grožđa počeli smo 12. avgusta sa berbom sorte šardone koja se prostire na površini od 258 hektara i to je najzastupljenija bijela sorta u našim vinogradima.Berbu sorte vranac, naše autohtone sorte koja se prostire na površini od oko 1.183 hektara počeli smo 30.avgusta“, rekao je on.
Istakao je kako su ekstremno visoke temperature u prethodnom periodu uticale na sporo dozrijevanje grožđa i odgodile berbu za 5-7 dana.
U kompaniji Plantaže su zadovoljni kvalitetom sirovine i očekuju da će ubrati grožđa za sve kategorije kvaliteta njihovog podruma.
Brnović je rekao da imaju izuzetno izražen problem sa nedostatkom radne snage kako prethodnih godina tako i ove godine.
„Čini se da je ovaj problem ove godine najizraženiji. Na berbi je trenutno angažovano oko 300 radnika. Ako vremenski uslovi dozvole očekujemo da ćemo berbu završiti sredinom oktobra“, rekao je Brnović.
Ručno se bere nekih 950 hektara a ostatak vinograda bere se mašinski tj. kombajnima.
„Kompanija posjeduje pet kombajna, do sada smo ubrali površinu od nekih 750 hektara i sa te površine ubrano je oko 6,5 miliona kilograma. S obzirom da su sve agrotehničke mjere odrađene u agrorokovima očekujemo ispunjenje plana od nekih 16 miliona kilograma vinskog grožđa“, kaže Brnović.
On se osvrnuo i na berbu stonog grožđa.
„Berba traje već 40ak dana. Ubrali smo nešto preko milion kilograma. Grožđe je odličnog kvaliteta, cijena je odlična. Očekujemo da ćemo ubrati još tih 800 hiljada kilograma i time ispuniti plan za ovu proizvodnu godinu“ kazao je on.
Ističe da je iza njih veoma uspješna godina berbe breskve i nektarine.
„Proizvodni plan za 2021. godinu koji je 792 hiljade kilograma je značajno premašen, ubrali smo 880 hiljada kilograma breskve i nektarine za konzum i 200 hiljada kilograma za preradu. Cijena je takođe odlična, najbolja u posljednjih 10 godina“, zaključuje Brnović.