Kvalitetna hrana je samo ona koja je bezbjedna
Danas se ljudi suočavaju sa velikim izazovom- kako da prehrane naše društvo. Moramo biti svjesni činjenice da uprkos modernom dobu izazovi postoje. Ne samo izazovi raspodjele hrane već i njene sigurnosti a moramo se postaviti i u ulozi pratioca trendova u današnjoj ishrani, kao i uticaju na životnu sredinu u samom procesu proizvodnje hrane od sirovine do gotovog proizvoda. Gledajući globalno, zemlje sa umjerenom klimom, imaju veću šansu u kapacitetima u proizvodnji hrane, za razliku oblasti sa surovijom klimom, ipak razvoj međunarodne trgovine nam omogućava da hrana širom svijeta bude nam dostupna i da uživamo u njoj bez obzira na geografsku udaljenost i nemogućnost agroekoloških uslova za proizvodnju iste ili polazne sirovine pri procesu obrade do gotovog proizvoda. Ono na čemu treba staviti naglasak je bezbjednost hrane, koja se treba osigurati u lancu ,,od njive do trpeze“.
Polazna osnovna bezbjednosti hrane je znanje i permanentna edukacija kako proizvođača tako i potrošača. Proizvođač koji ima dobru podlogu u domenu znanja će proizvesti bolji i sigurniji proizvod a potrošač će isto, zahvaljujući znanju moći da napravi odabir za hranu koju kupuje.
Šta je HACCP standard? HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) Analiza opasnosti i kontrolne kritične tačke, je nešto sa čim se stalno susrijećete pri kupovini proizvoda u supermarketina i istaknut je na etiketi. To je sistem koji vam daje potvrdu da je vaš proizvod prošao kroz strogu kontrolu u procesu proizvodnje od sirovine do polica supermarketa i znak je da je vaš proizvod bezbjedan.
Ko treba imati HACCP standard? Ovaj standard trebaju imati proizvođači većeg i srednjeg kapaciteta.
Ko nije u obavezi imati HACCP standard? Ovaj standard ne moraju imati manji proizvođači.
Zašto je potrebno imati saznanje o HACCP standardu? Jer na taj način se štitimo od bolesti uzrokovanih mikroorganizmima, toksinima, i ostalim štetnim materijama, smanjuju se ekonomski gubici a obezbjeđuje se povjerenje potrošača takođe se omogućava izlazak na međunarodno tržište.
Da li znate šta je osnov svake proizvodnje? Higijena kao osnovni korak i poznavanje cjelokupnog tehnološkog postupka proizvodnje.
Šta je to DPP? Dobra proizvođačka praksa predstavlja preporuke u procesu proizvodnje hrane u postupku rukovanja sirovinama, i preporuke u pogledu higijene osoblja, prostorija, opreme.
Šta je DHP? Dobra higijenska praksa predstavlja postupke čišćenja i održavanja, higijenu sirovina a i proizvoda kao i pravilno ambalažiranje.
Šta je SRPS? Predstavlja redovne procedure sanitacije i odnosi se na sanitaciju opreme postrojenja, i da oprema se čisti za to namijenjenim sredstivma.
Lokacija kakav ima uticaj na bezbjednost hrane? Lokacija je jako bitna, jer parcela i proizvodni pogon trebaju biti van uticaja bilo kakvog zagađenja. Lokacija proizvodne parcele i proizvodnog pogona moraju biti udaljeni na za propisanoj udaljenosti. Lokacija ne smije biti blizu deponija, auto puteva, fabrika… Bilo bi poželjno formirati zaštitni biljni odnosno zeleni pojas oko parcele koja se nalazi u blizini puta, na taj način se apsobruje zagađenje olovom iz izduvnih gasova automobila.
Da li postrojenje može negativno uticai na proces proizvodnje hrane? Prozori, plafon, vrata, voda, svijetlo, ventilacija, temepratura, oprema ako nijesu adekvatni, mogu imati negativan uticaj, ali HACCP tim predviđa moguće posljedice, pa do lošeg stanja i ne dolazi. Tim koji je multidisciplinaran takođe mapira i (KKT) kontrolne kritične tačke koje predstavljau one aktivnosti u procesu proizvodnje koje djeluju preventivno i eliminišu ili svode opasnost na prihvtljiv nivo i (KT) kontrolne tačke-aktivnosti koje nakon procesa kontrole garantuju bezbjednost hrane, takođe svako lice koje proizvodi hranu mora biti zdravo.
Sledljivost je jedna u nizu provjera jer u sebi sadrži sve podatke o sirovini, dakle podatke o proizvodu koji se proizvodi na polju i u štali, kroz proces proizvodnje u fabrici do supermarketa. Da, sada vam je jasnije i da ušna markica ne služi samo veterinaru za utvrđivanje tačnog broja grla, one nam služe da meso koje konzumiramo potiče od zdrave životinje.
Ambalaža to nije sam posuda u kojoj se skladišti hrana, ona mora biti adekvatna. Sigurno se pitate zašto je vino u staklenoj flaši ili kisela paprika? Pa možda zato što kiselina ne može da korozivno djeluje na staklo za razliku od plastike.
Deklaracija je slovna oznaka na kojoj su istaknuti podaci o proizvodu na taj način saznajemo rok trajanja proizvoda, naziv hrane, spisak sastojaka, uslove čuvanja, alergene, neto količinu, nutritivne vrijednosti pa se informišemo i o privrednom subjektu.
Mali subjekt- mali proizvođač hrane prerađuje hranu na svom gazdinstvu ili u okviru svoje kuće ali u posebnim prostorijama koje služe isključivo namjeni proizvodnje hrane. To je neko koga možda poznajete i od njega kupujete recimo sir i kajmak ili jagode i krompir.
Da li za malog subjekta važi obaveza registarcije i da li ima obaveze u pogledu poštovanja bezbjednosti hrane? Mali subjekt mora biti registrovan, on mora da se pridržava pravila dobre higijenske i dobre proizvođačke prakse, na taj način mali proizvođač vrši prevenciju kojom osigurava zaštitu bezbjednosti hrane.
Da li se proizvodi malog proizvođača kontrolišu? Svaki regestrovani mali proizvođač podliježe kontroli hrane.
Na šta mali proizvođač treba da obrati pažnju? Mali proizvođač mora da zna kako da pravilno postupi u procesu proizvodnje, kako da njeguje, hrani životinju, kada kako i u kojim uslovima da koristi pesticide, kako da pravilno vrši higijenu sebe, životinje, kako na higijenski način da napravi proizvod poštujući higijenske zahtjeve kao i recepturu, i u kakvu ambalžu treba upakovati proizvod.
Da li mali proizvođač treba imati obavezu vođenja evidencije? Mali proizvođač mora sprovoditi kontrolu i voditi evidenciju jer na taj način postupkom samokontrole i evidentiranja se sprečavaju bolesti, vodi se računa o vakcinaciji, primjeni veterinarskih ljekova i poštovanju karence (period dok se aktivna materija iz organizma životinje ne ukloni), poštovanju karence pri korišćenju zaštitnih sredstva u biljnoj proizvodnji, i evidentirati neophodne analize pred nadležnim institucijama.
Samo je kvalitetna hrana ona je bezbjedna, zato svi jedni drugima pomognimo. Srećan vam 7. jun Svjetski dan bezbjednosti hrane!