Poštovana javnosti Crne Gore,
S obzirom da smo ovih dana dobili mnogo pitanja od određenih medija, ali i da nam je jedna politička organizacija javno i putem e-pošte uputila nekoliko pitanja, odlučili smo da na ovaj način od sada redovno i najmanje jednom nedeljno, a u slučaju vanrednih okolnosti i češće, obavještavamo javnost Crne Gore o situaciji vezanoj za pojavu i suzbijanje Q groznice na farmama u Crnoj Gori, ali i o nekim naučnim činjenicama.
Uprava sprovodi sve propisane mjere shodno Zakonu o veterinarstvu čl. od 46 do 76. Uprava je u cilju borbe protiv ove bolesti i u cilju sprečavanja širenja iste formirala „Stručni tim“ koji je izradio „Naredbu za sprečavanje pojave, otkrivanje, suzbijanje i iskorenjivanje zarazne bolesti Q groznice kod goveda“, a koju je usvojilo Ministarstvo i stupila je na snagu 17.08.2024.
Od 01.06. do danas testirano je 785 grla na 8 farmi koje se bave proizvodnjom mlijeka na kojima je iz ovog ili onog razloga registrovano 10 gazdinstava. Trenutni serološki nalazi potvrđuju da kod 203 grla postoji sumnja na prisustvo bolesti (pozitivan serološki nalaz, odnosno prisustvo antitijela) dok je kod njih 9 PCR testom u mlijeku, drugim izlučevinama ili analizom tkiva utvrđeno da infekcija postoji. Do sada je eutanazirano 59 grla sa pozitivnim PCR nalazom ili izraženim kliničkim simptomima u skladu sa gore pomenutom naredbom a definisano u Članu 2 stav 4. Dok eutanaziju čeka još 7 grla i ona će biti sprovedena odmah po dobijanju informacije od opština Nikšić i Danilovgrad o obezbijeđenoj lokaciji za neškodljivo uklanjanje.
Svjesni smo štete koju trpe proizvođači, ali i prerađivači mlijeka i zbog toga se trudimo da svoj posao uradimo što je moguće bolje, kao i da svaka odluka bude donešena u skladu sa zakonom uz puno poštovanje stručnih i naučnih saznanja iz ove oblasti. Naravno, uz zalaganje resornog ministarstva i punu podršku Vlade Crne Gore farmeri će biti obeštećeni za svako eutanazirano ili uginulo grlo, a u skladu sa zakonom iz Budžeta Crne Gore koji je opredijeljen za ove namjene. Ne sumnjamo da će i Ministarstvo, ali i lokalne uprave u narednom periodu pomoći farmerima kako bi šteta koju su pretrpjeli bila nadoknađena.
Što se proizvoda od mlijeka odnosno konkretno sira tiče, ni na jednom gazdinstvu koje ima registrovan objekat za proizvodnju sira do sada nije zabilježen nijedan slučaj pojave Q groznice. Pored ovog, brojni naučni radovi urađeni na ovu temu kao i tvrdnje organizacija koje se bave bezbjednošću hrane dovode mogućnost zaraze ovim mikroorganizmom konzumacijom sira na zanemarljiv nivo tvrdnjom da sam tehnološki postupak proizvodnje sira uništava ove mikroorganizme. Ipak, ukoliko bismo zabilježili i jedan slučaj zaraze na bilo kom gazdinstvu sva dalja proizvodnja biće zabranjena do prestanka zaraze na tom gazdinstvu, a svi proizvodi, kao i mlijeko biće neškodljivo uklonjeni.
Apelujemo na proizvođače sira da se pridržavaju svih preporučenih procedura u skladu sa Priručnikom o higijenskim zahtjevima za proizvođače primarnih proizvoda na gazdinstvima koji je dostupan na našem sajtu.
Kako ovu bolest nije moguće iskorjeniti sa teritorije Crne Gore već je neophodno sprovoditi mjere za kontrolu bolesti prije svega preventivne mjere na gazdinstvima sa životinjama koje treba da sprovode držaoci životinja, a koje uključuju biosigurnosne mjere na gazdinstvu (npr., održavanje dobre higijene na farmi, redovno čišćenje, pranje i dezinfekciju i dezinsekciju objekata, pravilno odlaganje stajnjaka…).
Molimo javnost da ne reaguje na laičke objave pojedinih medija i istupe pojedinaca u medijima, koji nemaju nikakvu stručnu i naučnu težinu, a protiv kojih ćemo zbog iznošenja netačnih tvrdnji preduzeti određene mjere u skladu sa zakonom.
Pored ovog, posle jučerašnjih tekstova u medijima o uginuću ovaca na jednom gazdinstvu u Nikšiću, iz laboratorije je potvrđeno da su svi uzorci ovaca negativni na Q groznicu i da je uzrok uginuća vjerovatno posledica nekih drugih infekcija.
I na kraju kao veoma važno, pozivamo sve držaoce životinja da svaku promjenu zdravstvenog stanja prijave nadležnoj veterinarskoj ambulanti koja će izaći na teren i izvršiti uzorkovanje i druge potrebne mjere, a sve troškove ovog nadzora snosiće uprava što znači da držaocima usluge uzorkovanja i laboratorijskih ispitivanja biti BESPLATNE.