Saradnjom zaposlenih u Direkciji za savjetodavne poslove Cetinja i Nikšića , Ministarstva poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede, održane su 4 radionice na terenu za poljoprivredne proizvođače Riječke nahije.
Prva radionica je održana u Obzovici gdje je prezentovana pokazna rezidba vinove loze, jabuke i šljive. Poljoprivrednim proizvodjačima je istaknut značaj sprovodjenja mjera rezidbe voćaka i vinove loze kao i neophodnost sprovodjenja mjera zelene rezidbe. Takođe ukazano je i na greške koje se često prave tokom rezidbe i posledice koje mogu izazvati nestručna sprovođenja ove mjere. Nakon sprovedene demonstracije odgovarano je na pitanja prisutnih koja su se odnosila na sprovođenje i ostalih agrotehničkih mjera ,prvenstveno pravilnog đubrenja, neophodnosti kontrole plodnosti zemljišta, đubrenja i navodnjavanja.
Sledeća radionica je održana u Dobrskom selu ,u vinariji Marković. Ovo gazdinstvo je korisnik tri javna poziva IPARD-a i vrlo uspješno se bave vinogradarstvom,vinarstvom kao i turizmom. Sa vlasnikom je obiđen vinograd i dati savjeti u vezi rezidbe i đubrenja vinograda, nakon čega je obiđen proizvodni dio -vinski podrum i degustaciona sala . Vino Eshaton, proizvedeno od sorte Sauvignon blanc, berba 2020 g. je organoleptički ocjenjivano.
Posljednje radionice ovog dana su održane u Srtugarima .Izvršena je pokazna rezidba zasada dunje, jabuke i vinove loze. Takođe je ukazano na to da se u zasadu moraju sprovoditi sve neophodne mjere, naročito zimska obrada i đubrenje površine pod voćem i vinovom lozom kao i da se obavezno vrši provjera plodnosti zemljišta kako bi se dodala optimalna količina hraniva a ne da se djubrenje vrši „napamet“, što su proizvođači i prihvatili. Takodje je istaknuta važnost pravilnog i blagovremenog obavljanja zelene rezidbe kojom se stvatraju neophodni uslovi da se razvije rodni potencijal koji će dati rod naredne godine, kao i pravovremeno sprovođenje mjera zaštite zasada.
Na imanju Đorđija Strugara izvedena je pokazna rezidba vinove loze, prvenstveno sorte Vranac, kao i manjeg broja čokota koji su podignuti na pergolama a radi se o stonim sortama grožđa. Dati su savjeti o neophodnosti pravilnog i pravovremenog sprovođenja agrotehničkih mjera u zasadu vinove loze.
Svi poljoprivredni proizvođači su tokom posjete informisani o mjerama Agrobudžeta za 2024.godinu. Poseban akcenat je stavljen na direktna plaćanja u biljnoj proizvodnji , podršku uvođenju inovacija u sektor poljoprivrede za 2024. godinu,mjere posebne podrške za vino, sertifikaciju geografskog porijekla vina ,kao i na Prvi Javni poziv za dodjelu sredstava finansijske podrške za Mjeru 7 „Diverzifikacija gazdinstava i razvoj poslovanja“, podmjeru 7.1 „Podrška investicijama za razvoj ruralnog turizma“ .