Bogat prirodnim resursima i poznat po tehnologiji i inovacijama, Brazil nije samo dovoljan u proizvodnji hrane, već je i jedan od vodećih svjetskih izvoznika soje, mesa, živine, kukuruza, kafe i pomorandži.
Agrobiznis predstavlja preko 20 odsto brazilskog BDP–a i zapošljava sličan procenat brazilske radne snage. Teren od sjevera do juga zemlje obuhvata širok spektar uslova za uzgoj, omogućavajući mnoge vrste poljoprivrede i bogat biodiverzitet. Dvije trećine brazilske zemlje prekriveno je autohtonom vegetacijom.
Opterećene istorijskim zanemarivanjem očuvanja životne sredine, savremene brazilske inicijative su sve više strukturisane oko ciljeva održivog razvoja. Svijest o potrebi očuvanja biodiverziteta zemlje bez premca je na čelu strateškog planiranja, kao i potreba za smanjenjem emisija gasova staklene bašte, a Brazil je vodeći na potkontinentu u pogledu obnovljive energije.
Bezbjednost hrane nije novi izazov, a istraživačka institucija Embrapa (Empresa Brasileira de Peskuisa Agropecuaria, Brazilska poljoprivredna istraživačka korporacija) stvorena je kao inicijativa Ministarstva poljoprivrede da se bavi ovim pitanjem, prije skoro 50 godina.
Njegov navedeni cilj je da „stvori rješenja za istraživanje, razvoj i inovacije kako bi se osigurala održivost poljoprivrede, za dobrobit brazilskog društva“, fokusirajući se ne samo na proizvodnju hrane i naučnu izvrsnost, već i na smanjenje društvenih i ekonomskih nejednakosti.
Otkako su 2003. godine započeli detaljni zapisi o Embrapinim projektima, otvoreno je oko 1,7 miliona radnih mesta, a proizvodnja hrane nastavlja da pokazuje pozitivan rast. Od 1975. do 2019. godine, na primjer, proizvodnja žitarica je porasla za 510 odsto, sa 38,1 milion tona na 232,6 miliona tona.
Povećanje proizvodnje mesa bilo je još dramatičnije. U istom periodu porastao je sa 2,9 miliona tona na 27,9 miliona tona, što je skok od 858 odsto. Godišnja ponuda stoke u Brazilu nadmašuje čak i one u Sjedinjenim Državama.
Jedna od glavnih briga Embrape je pronalaženje načina da se zadovolji povećana potražnja, kako interno tako i eksterno, uz istovremeno zaštitu životne sredine. Poljoprivreda igra sve važniju stratešku ulogu u ekonomiji, jer proizvodnja biomase postaje sve hitnija kao izvor obnovljive energije.
Istovremeno, prirodni resursi Brazila zahtijevaju pažljivu zaštitu, a jedna od uloga Embrape je da podigne svijest o dobrim poljoprivrednim praksama, ohrabrujući seoske proizvođače da pomognu u borbi protiv erozije i oporavku degradiranog zemljišta, uz poštovanje biodiverziteta.
Potrebna je obuka i tehnologija da bi se ovi principi sproveli u praksu, a milioni dolara se ulažu u transformaciju poljoprivrede na lokalnom nivou. Da bi zadovoljila rastuću međunarodnu potražnju za sojom, na primjer, Embrapa je promovisala upotrebu bakterije Azospirillum za inokulaciju soje protiv bolesti. Nastalo povećanje produktivnosti obezbijedilo je dodatni profit od skoro pola milijarde američkih dolara.
U drugom takvom programu, Embrapa je radila sa nevladinim organizacijama, zajednicama i ruralnim proizvođačima na poboljšanju proizvodnje mlijeka. Do pokretanja programa „Full Bucket“ 2017., produktivnost brazilskog mlijeka bila je niska, u prosjeku oko četiri litra dnevno po kravi muzara (u odnosu na svjetski prosjek od 10). Kao rezultat ove šeme, mnogi farmeri su zabilježili desetostruko povećanje prinosa.
Za postizanje ovih ciljeva – veće produktivnosti, održivih modela, zaštite životne sredine i ravnopravnijeg društva – država sarađuje sa raznim kompanijama iz privatnog sektora.
Jedan takav je InCeres, koji razvija softver za upravljanje plodnošću zemljišta i ishranu biljaka. InCeres ima za cilj da stavi tehnologiju i podatke u ruke onima kojima su najpotrebnije: poljoprivrednicima sa niskim prihodima, čija produktivnost ne dostiže svoj potencijal. InCeres-ov softver pomaže farmerima tokom cijelog procesa proizvodnje, počevši od analize zemljišta i planiranja. Aplikacija Coleta Agile zatim pomaže u mapiranju plodnosti i produktivnosti, koristeći satelitske slike, a takođe može da prati štetočine i bolesti.
Pametna tehnologija komunicira sa mašinama na terenu kako bi kontrolisala primjenu đubriva i drugih hranljivih materija, što je cilj koji dijeli sa Embrapom. Brazil je četvrti najveći korisnik đubriva u svijetu, ali je rat u Ukrajini stvorio probleme u lancu snabdijevanja đubrivom. Potreba za efikasnom primjenom đubriva, korišćenjem minimalnih količina za maksimalni prinos, nikada nije bila veća.
Imajući to na umu, Embrapa je kreirala „FertBrasil“, karavan tehničke podrške za ruralne proizvođače. Pružajući analizu zemljišta za pronalaženje najkorisnijih rješenja za jedinstvene uslove, korporacija se nada da će povećati efikasnost đubriva za 10 procenata, uštedjeći milijardu USD na usjevu sljedeće godine.
Dobici od ovoga su trostruki: efikasnija upotreba hranljivih materija ne samo da štedi novac i dovodi do smanjenja zavisnosti od uvoza i već gura Brazil dalje na njegovom putu održivog razvoja.