Prije godinu dana dodijeljena sredstva su raspoređena u 74 regiona zemlje. Ove godine je bilo riječi da će program pomoći biti nastavljen i dopunjen. Konkretno, prijavljeno je povećanje finansiranja na 15 milijardi rubalja i proširenje liste hrane za životinje. Međutim, nedavno je ministar Dmitrij Patrušev rekao za RBC da je profitabilnost u stočarstvu na prihvatljivom nivou te da je sada potrebna podrška uzgajivačima usjeva. Predsjednica Savjeta – direktorica Sindikata mljekara Rusije Ljudmila Manickaja potvrdila je agenciji ROSNG riječi šefa Ministarstva poljoprivrede sledećim brojkama: cijena proizvodnje mlijeka je u rasponu od 25-30 (0,41-0,49 eur, prim. prev.), prodajna cijena proizvođača mlijeka je u rasponu od 33-38 rubalja/kg (0,54-0,63 eur/kg). Na osnovu toga, profitabilnost može biti na nivou od 20-25%, objasnila je Manickaja, prenosi ova agencija.
Domaće cijene žitarica su ove sezone zaista pale zbog rekordne žetve i niske stope izvoza. Istovremeno, druga strana pitanja je, smatraju u Sindikatu mljekara, to što će zrno novog roda u vidu stočne hrane stići kasnije, tek do kraja godine. Istovremeno, prošlogodišnja stočna hrana je otkupljena po višoj cijeni. Proizvođači mlijeka smatraju da bi nedostatak subvencija mogao da pogorša finansijske rezultate, pa čak i da prijeti smanjenjem broja stada, što je ozbiljan razlog za zabrinutost.
Moguće je da ove godine nisu zaista potrebne operativne federalne injekcije u ovoj oblasti, ali bez budžetskih subvencija, makar regionalnih, nemoguće je prehraniti stado. Poljoprivrednik iz Lenjingradske oblasti dao nam je za primjer:
„Svakog mjeseca naručujem tri kamiona od 20 tona sa hranom. Svaki košta oko 400 hiljada rubalja (oko 6.000 eura, prim. prev.), tj. izlazi 1 milion 200 hiljada mjesečno i više od 14 miliona godišnje. Kao nadoknadu troškova hrane dobijam oko 5 miliona rubalja godišnje, a za našu privredu ovo je jedna od osnovnih potpora”.