prije 4 godine
9

Zimska rezidba voća jedna od najvažnijih agrotehničkih mjera

Zimska rezidba voća jedna je od najvažnijih agrotehničkih mjera i greške, posebno u mladom voćnjaku, teško se ispravljaju, kaže stručna savjetnica u Direkciji za savjetodavne poslove u biljnoj proizvodnji ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ljiljana Pajović.

Direkcija za savjetodavne poslove organizovala je pokaznu rezidbu u voćnjaku poljoprivrednih proizvođača Ljuba i Draga Pavićevića u selu Ubla u Kučima kraj Podgorice.

Pajović je pokazala kako treba orezivati mlade sadnice trešnje i lijeske i na šta se posebno obraća pažnja.

"Treba voditi računa o rastu sadnice, sorti i sa tim uskladiti formiranje uzgojnog oblika voćke, kazala je Pajović i naglasila da su potrebne dvije do tri godine ukoliko se naprave greške u orezivanju i formiranju uzgojnog oblika voćke.

Mladi domaćin Ljubo Pavićević kaže da je itekako potrebna pomoć stručnjaka u voćnjaku.

Pavićevići imaju više od tri stotine stabala lijeske, šezdesetak sadnica trešnje i vinograd.

"U voćnjaku uvijek ima posla. Danas je radionica o zimskoj rezidbi, trebalo je nađubriti voćnjak i uskoro će biti potrebna i zaštita", kaže Pavićevići.

Lijepi zimski dani pogoduju proizvođačima na području podgoričke opštine da počnu zimsku rezidbu, rečeno je na radionici.

Podijelite

Seljak Savjetuje

Blog najpoznatije crnogorske poljoprivredne platforme Seljak.me

Informišite se i budite u toku sa najnovijim dešavanjima u svijetu poljoprivrede.

Seljak.meDodaj oglas