prije 4 godine
9

Zabrana izvoza žitarica štetna, ugrožena proljećna sjetva

Poljoprivrednici u Srbiji nezadovoljni su odlukom Vlade o zabrani izvoza žitarica koja je zaustavila promet, pa ne mogu da prodaju viškove i obezbijede novac za proljećnu sjetvu i traže hitno ukidanje te mjere, navodi se u saopštenju nekoliko udruženja.

"Ratari su ogorčeni, jer je administrativna mjera o zabrani potpuno blokirala unutrašnji promet i oborila cijene kukuruza i pšenice, pa je nemoguće obezbijediti novac za proljećnu setvu. Tražimo hitno ukidanje te mjere", navela su udruženja "Pančevačiki ratari", Agrarni forum Pančevo i Građanska neposlušnost Dolovo.

Istakli su da bi zbog toga trebalo zasijati samo najkvalitetnije zemljište, a preostale parcele ostaviti da se "odmore, kao što rade Njemci svake četvrte - pete godine".

Ratari upozoravaju da je sjetva dovedena u pitanje.

"Ovaj štetočinski režim napravio je haos pred žetvu i zabranio izvoz, a nije bar otkupio 200.000 do 400.000 tona za robne rezerve kao što se to nekad radilo", navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da su najviše oštećeni vojvođanski ratari koji su "izvozno orijentisani".

 
    Izvor: RTCG, Radio Televizija Crne Gore
Podijelite

Seljak Savjetuje

Blog najpoznatije crnogorske poljoprivredne platforme Seljak.me

Informišite se i budite u toku sa najnovijim dešavanjima u svijetu poljoprivrede.

Seljak.meDodaj oglas