prije 1 godinu
18

Novim Zakonom o šumama se gasi Uprava za gazdovanje šumama i lovištima?

,,Ovim Amandmanom donosioci odluka su stavili ključ u vrata Uprave, njene zaposlene poslali na ulicu, a crnogorske šume bacili u propast, u kojoj će kroz različite mehanizme, a u cilju ostvarenja ličnih interesa, posjeći sve za rad virtuelnih profita i ličnih interesa“ Uprava za gazdovanje šumama i lovištima je saopštila da je došla u posjed predloženih amandmana na Predlog Zakona o šumama, za koje smatraju da se njima želi ugasiti Uprava i ostavi bez posla preko 350 zaposlenih. Na taj način, kako kažu, uništiće se crnogorske šume, tako što bi sve nadležnosti upravljanja i gazdovanja crnogorskim šumama prebacili u potpuno neodrživo privredno društvo, na šta su u prethodnoj godini aktivno ukazivali, saopšteno je iz te Uprave. ,,Iz ovih razloga, apelujemo na sve poslanike u Skupštini Crne Gore da dobro obrate pažnju na ovu istorijsku i jednostranu prevaru koja je upućena prema njima na dalje odlučivanje, a koja nije ništa drugo do prevara građana Crne Gore i potpuno uništavanje jednog najvažnijeg prirodnog resursa.“ Kako kažu u saopštenju, ,,predloženim Amandmanom 1 se planira u poglavlju II, koji se odnosi na prava i obaveze vlasnika šuma i pravni režim korišćenja šuma, u članu 8, Predloga zakona, da se isti promijeni i da glasi: 'Šumom, šumskim zemljištem, drvećem van šume i goletima u državnoj svojini, van zaštićenih prirodnih dobara – nacionalnih parkova i parkova prirode, upravlja i gazduje privredno društvo za upravljanje i gazdovanje šumama čiji je osnivač Vlada Crne Gore sa udjelom od 100% (u daljem tekstu: privredno društvo za upravljanje i gazdovanje šumama) u skladu sa ovim zakonom'", piše u saopštenju. Ovim Amandmanom, kako tvrde, donosioci odluka su stavili ključ u vrata Uprave, njene zaposlene ostaviti na ulici, a crnogorske šume ostaviti propadanju. Kako kažu, na ovaj način će se, ,,kroz različite mehanizme, a u cilju ostvarenja ličnih interesa, posjeći sve za rad virtuelnih profita i ličnih interesa“. ,,Nadamo se da će crnogorski poslanici imati sluha i dobro razmotriti ovu serviranu prevaru u njihovim materijalima, i svojim protivljenjem spasiti Upravu za gazdovanje šumama i lovištima, njene zaposlene i prvenstveno crnogorske šume, po kojima smo prepoznati u Evropi i šire", zaključuje se u reagovanju.
Podijelite

Seljak Savjetuje

Blog najpoznatije crnogorske poljoprivredne platforme Seljak.me

Informišite se i budite u toku sa najnovijim dešavanjima u svijetu poljoprivrede.

Seljak.meDodaj oglas