Vođeni trenutnom situacijom u svijetu i činjenicom da je prodaja brašna i ulja drastično porasla, odlučili smo da vam udijelimo korisne savjete koji se tiču čuvanja, tj. skladištenja ovih namirnica.
Kako skladištiti brašno?
Prije svega, brašno je namirnica koja može da traje od 6 do 8 mjeseci, bez obzira da li je otvoreno ili nije. Ukoliko ste kupili brašno i stoji vam na mjestu gdje ste mu odredili poziciju, prije upotrebe ga pomirišite. Ako je brašno dobro, ono skoro pa i neće imati miris. Međutim, ukoliko osjetite oštar i gorak miris, onda ga bacite, a razlog tome su visoke temperature i vlažnost.
Najbolji način čuvanja brašna je u staklenim posudama sa hermetički zatvorenim poklopcem, na suvom i tamnom mjestu radi očuvanja njegove svježine. Prije svega, treba znati da nakon što otvorite brašno, nije dovoljno samo preklopiti ivice kesice i zatvoriti. Čuvanje u papirnim džakovima može lako prouzrokovati vlagu i tako dovesti do kvarenja brašna.
Brašno je najbolje prebaciti u posudu sa hermetičkim poklopcem , čime ćete izbjeći najezdu insekata u kuhinji. Nikako ne bi valjalo da posudu sa brašnom držite na svijetlom mjestu, zato što sunčeva svjetlost i toplota mogu da ga pokvare prerano.
Drugi način čuvanja brašna, a i trajniji, jeste u frižideru ili zamrzivaču. Rok trajanja brašna koje se čuva u frižideru se produžava čak na godinu dana, a u zamrzivaču na čak dvije godine. Ako ga skladištite u frižideru potrebno je da vodite računa da ne dođe u kontakt sa vodom i vlagom, kako bi spriječili buđanje. I takođe, i ovo je najbolje spriječiti upotrebom hermetičkih posuda.
Napomena: Brašno koje želite da skladištite u frižideru ili zamrzivaču, potrebno je prvo pustiti da dostigne sobnu temperaturu kako bi izbjegli pojavu grudvi, tj. zgrudnjavanje.
Kako skladištiti ulje?
Kod skladištenja ulja treba isključiti uzroke kvarenja, kao što su: vlaga, temperatura, svjetlost, prisustvo metala i dr. Prilikom skaldištenja ove namirnice valjalo bi obezbijediti prostoriju u kojoj nema direktnog dnevnog svijetla, sa mogućnošću hlađenja.
Ulje koje je pakovano u komercijalnu ambalažu treba da se skladišti na nižim temperaturama, bez uticaja svjetlosti. Najpogodnija temperatura je 10°C.
Za skladištenje čvrstih masti životinjskog i biljnog porijekla koriste se hladne, tamne, suve i provjetrene prostorije.
Nepravilno skladištenje ulja može da dovede do degradacije i učiniti ga neupotrebljivim. Do degradacije aditiva, a samim tim i ulja, dolazi zbog vode i vlage. Ono što višestruko ubrzava starenje ulja su visoke temperature i direktno izlaganje suncu.
Skladište mora biti zaštićeno od požara, sa odgovarajućom ventilacijom,relativno konstantnom temperaturom i niskom vlažnošću čime se obezbjeđuje dug vijek uskladištenog ulja.
Napomena: PR kompanije “Voli”, Olivera Šuškavčević kazala je da su limitirali prodaju namirnica zbog neracionalne kupovine i to prodaja brašna je limitirana na jedan dzak, a ulja na jedan paket.