
Izvor: Ukrinform
To je prema izvještaju ministarstva za infrastrukturu objavljenom na Telegramu, a prenosi Ukrinform. „U vezi sa potpisivanjem inicijative o izvozu žitarica i srodnih prehrambenih proizvoda morem od 22. jula 2022. godine, luke Odesa, Černomorsk i Pivdeni se pripremaju za nastavak rada. Imajući to u vidu, obavještavamo da će brodovi pristizati i isplovljavati iz navedenih luka formirajući karavan, koji će pratiti vodeći brod”, navodi se u saopštenju. Kako je prenio Ukrinform, u Istanbulu je 22. jula nakon četvorosmjernog sastanka Ukrajine, Turske, Ujedinjenih nacija i Rusije potpisan sporazum o deblokadi izvoza žitarica i druge hrane iz luka Ukrajine. Potpisana su dva identična sporazuma u tripartitnom formatu. Ugovor su potpisali ministar za infrastrukturu Ukrajine Oleksandr Kubrakov, generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš i turski ministar odbrane Hulusi Akar. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu potpisao je sporazum u istom formatu u ime Rusije. Dan nakon što je sporazum potpisan, Rusija je lansirala krstareće rakete Kalibr na infrastrukturu luke Odesa. Snage protivvazdušne odbrane oborile su dvije rakete, a još dvije su pogodile infrastrukturne objekte. Ministar za infrastrukturu Oleksandr Kubrakov kazao je da se, uprkos ruskom granatiranju luke Odesa, Ukrajina i dalje priprema da počne da izvozi žitarice na svjeska tržišta.
Luke Odesa, Černomorsk i Pivdeni pripremaju se za izvoz ukrajinskog žita. Plovila će ploviti do i iz ovih luka u formaciji karavana, javlja Ukrinform.net

Blog najpoznatije crnogorske poljoprivredne platforme Seljak.me
Informišite se i budite u toku sa najnovijim dešavanjima u svijetu poljoprivrede.
Seljak.meDodaj oglas