Nazimica je žensko grlo odabrano i othranjivano kao priplodni materijal, a pojam nerast označava mužjaka svinja koje se koristi za osjemenjavanje nazimica. Kada smo definisali ova dva pojma, možemo preći na ishranu.
Vratimo se nekoliko godina unazad i vidjećemo da je dosadašnja praksa bila držanje nazimica i tovnog materijala u istom objektu. Rezultat ovakvog intenzivnog odgajivanja jeste postizanje željene mase ali se javljaju problemi sa estrusom. Prirast treba ograničiti po postizanju mase od 60-70 kg kako bi se usaglasila tjelesna masa i vrijeme postizanja prvog estrusa. Nakon postizanja željene kilaže (105-110 kg) i starosti od 190 dana treba izmjeriti debljinu leđne slanine i nazimice prebaciti u poseban objekat gdje će biti u kontaktu sa nerastom. Stres oko transportovanja kao i kontakt sa nerastom dovodi do pojave estrusa. Uvodi se flashing ishrana(pojačana, stimulativna), davanje po volji ili veće količine hrane zato što takav način ishrane povećava obim ovulacije za 1,9 hiljada jajnih ćelija. Znajući da velike količine hrane mogu dovesti do uginuća ploda u prvom tromesečju, ishrana nazimica se ograničava na 1,8-2 kg hrane dnevno. Performans testom ispituje se i ženski i muški podmladak.
U periodu porasta nerasta kada on ima 25-100 kg vrši se performans test. Pravilna ishrana nije samo bitna za nježniji pol. Potrebe u energiji odraslih nerastova su za 20-30% veće od potreba za održavanje a to dalje znači da je dnevna količina hrane 1-1.2% od tjelesne mase. Dnevne potrebe u proteinima iznose 250-350 g. Dominantno hranivo je kukuruz, sa učešćem ne većim od 40% zbog gojaznosti. Uljane sačme treba da učestvuju sa 6-8 %. Dakle, nerastove treba hraniti dva puta dnevno a vodu davati po volji.
Pripremila: D.R.